Oude IJsselstreek koopt woning voor huisvesting statushouders

Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Oude IJsselstreek koopt een woning aan de Leeuwerikstraat 39 in Varsseveld aan om invulling te geven aan de wettelijke taakstelling voor de huisvesting van statushouders. De woning wordt voor een periode van tien jaar beschikbaar gesteld aan Wooncorporatie Wonion, die verantwoordelijk is voor het gebruik en onderhoud van het pand.

De woning is geschikt voor kamergewijze bewoning of voor de huisvesting van een groot gezin. De exacte invulling wordt op een later moment bepaald. Dankzij de aankoop kunnen minimaal zes statushouders worden gehuisvest. Dit sluit aan bij landelijke afspraken en subsidieregelingen: de gemeente ontvangt hiervoor een bonusbijdrage van het Rijk.

Financiering uit bestaande middelen

De aankoop wordt betaald uit een bestaande gemeentelijke reserve voor vluchtelingenhuisvesting. Voor elke statushouder die in de woning komt wonen, ontvangt de gemeente een bijdrage van het Rijk. Deze reserve is gevormd met het geld dat de gemeente overhoudt aan de opvang van vluchtelingen en wordt aan datzelfde doel uitgegeven.

Tekort aan passende woningen

Veel statushouders starten hun verblijf in Nederland alleen, terwijl gezinshereniging vaak pas na langere tijd mogelijk is. Dit vraagt om flexibele woonoplossingen en maatwerk.

We merken dat de meeste sociale huurwoningen vooral geschikt zijn voor huishoudens van drie tot vijf personen. Woningen voor alleenstaanden of grotere gezinnen zijn schaars. Door als gemeente zelf woonruimte beschikbaar te stellen, helpen we deze mensen sneller op weg én verlichten we de druk op de reguliere sociale huurvoorraad.
We willen mensen die een status hebben gekregen zo snel mogelijk een plek geven om hun leven op te bouwen. Tegelijkertijd realiseren we ons dat dit soort besluiten lokaal impact kan hebben. Daarom zorgen we voor duidelijke en tijdige communicatie richting de omwonenden.

John Haverdil
Wethouder