Leerlingen gaan de uitdaging aan: veilig op de fiets of te voet naar school
Woensdag 16 september 2026 ging het High Five-project van start bij basisschool De Klimpaal in Etten en Kindcentrum Oersprong in Ulft. Wethouder Marco Bennink en mascotte Five deden de kick off, samen met de leerlingen en ouders.
Waarom programma High Five?
De scholen en de gemeente vinden het belangrijk dat leerlingen vaak en veilig naar school fietsen of lopen. Daarom stimuleren zij kinderen op een leuke en positieve manier om meer te bewegen en bovenal om hen fietsvaardiger te maken. Door zelf actief aan het verkeer deel te nemen, kunnen ze ervaring opdoen met uiteenlopende verkeerssituaties. Zo bereiden ze zich voor om straks zelfstandig met de fiets naar de middelbare school te gaan. Én hoe meer kinderen lopend of op de fiets naar school komen, des te veiliger wordt een schoolomgeving.
Wethouder Marco Bennink: “We willen dat kinderen zich veilig en zelfstandig door het verkeer kunnen bewegen. Daarvoor is het belangrijk dat ze al jong ervaring opdoen met fietsen en verschillende verkeerssituaties. Tegelijkertijd willen we de omgeving rondom scholen zo veilig en overzichtelijk mogelijk maken. Als meer leerlingen te voet of op de fiets naar school komen, draagt dat ook bij aan een veiligere schoolomgeving.”
De gemeente werkt op meer manieren aan veilige schoolroutes. Zo wordt rondom IKC De Groeituin in Varsseveld een nieuwe schoolzone ingericht. Met dit soort maatregelen willen we het voor kinderen aantrekkelijk en veilig maken om lopend of met de fiets naar school te gaan.
Hoe werkt High Five?
Het idee is eenvoudig: kinderen uitdagen om te voet of met de fiets naar school te komen. Iedere leerling krijgt een scantag (soort chip of pasje). Daarmee kunnen ze de ‘High Five-palen’ scannen op looproutes naar school en bij de fietsenstalling. Dat levert punten op, die ze kunnen inwisselen voor leuke beloningen. Het programma wordt georganiseerd door de Provincie Gelderland, gemeente Oude IJsselstreek en de scholen.
Resultaten van de afgelopen jaren tonen aan dat deze ludieke aanpak werkt. Meer kinderen komen lopend of met de fiets naar school. Ouders ervaren dat het project bijdraagt aan de veiligheid rond de school en de fietservaring van hun koters.